FitTea Ürün Görseli

Çay, kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Dünyadaki insanlar çay içiyorlar. Beyazlardan siyaha, yeşilden oolong’a kadar yüzlerce çeşit var. Hepsinin doğal olarak flavonoidler adı verilen yüksek miktarda sağlığa yarar maddeleri vardır. Dolayısıyla iltihaplanmayı azalttığı ve kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi durumlara karşı korunması düşünülüyor.

Çay, kilo vermenize yardımcı olabilir mi?

Her gün bir bardak bu bitki ustasının sıska kotunuza geri dönmesi muhtemel değildir. Ancak bazı araştırmalar, çayın hafif bir miktarda kilo vermenize yardımcı olabileceğini gösteriyor – özellikle mantıklı bir diyetle ve egzersizle eşlediğinizde. Ve bunu göz önünde bulundurun: Sabah mocha latte’inizi limonlu bir fincan çay için takas ederseniz günlük toplamınızdan neredeyse 300 kaloriyi düzelteceksiniz.

Çaylarda, metabolizmayı hızlandıracak ve vücudunuzun yağları daha çabuk parçalamasına yardımcı olacak bir tür kateşin adı verilen flavonoid var . Birçok çayda bulunan kafein, enerji kullanımınızı artırarak vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına neden oluyor. Bu iki bileşik, muhtemelen kilo kaybı için en iyi şekilde çalışır.

Kilo verdikten sonra, çay, sizi kilitlerken  birkaç kilo verdikten sonra yaygın metabolizma yavaşlamasını.

Bütün çay türleri aynı yapraklardan gelir – Camellia sinensis. Ancak yapraklar farklı şekillerde işlenir ve her çay biraz farklıdır.

Siyah çay

Bu genellikle Çin lokantalarında servis edilen ve buzlu çay yapmak için kullanılan çay türüdür. Fermente olur – kimyasal olarak değişmesine izin veren ve genellikle kafein içeriğini arttıran bir işlemdir. Çayın güçlü, zengin bir lezzeti var. Kilo vermeye yardımcı olup olmadığı kesin değildir. Fakat sıçanlar üzerinde yapılan araştırmalar, siyah çaya polifenol adı verilen maddelerin yağın bağırsaklarda emilmesine engel olabileceğini ileri sürdü .

Yine de çayın içine döktüğünüze dikkat edin. Siyah çayı içme İngiliz şekilde – süt ile – yağ engelleme yeteneklerini azaltabilir.

Yeşil çay

Yeşil çay genellikle fermente değildir. Yapraklar sadece buharda pişirilir ve daha sonra elle ezilir.

Özellikle EGCG olarak adlandırılan en etkili kateşin türünde yüksektir. Çalışmalar, EGCG açısından zengin bir yeşil çay özütü aldı ya da kateşin ile güçlendirilmiş yeşil çay içtiğinde, mütevazı bir miktarda (3 ay zarfında yaklaşık 3 pound) kaybettiğini gösteriyor. Ayrıca yağ döktüler – özellikle inatçı karın bölgelerinde.

Araştırmada kullanılan EGCG miktarını aynı tutmak için, tipik yeşil çayın yaklaşık altı ila yedi fincanını her gün içmeniz gerekir. Ayrıca yeşil çay ekstresi deneyebilirsiniz, ancak bu riskli olabilir. Nadiren de olsa, bazı kilo kaybı takviyelerinde bulunan yüksek doz çay özleri ciddi karaciğer hasarıyla bağlantılı.

Oolong çayı

Bu çay, çay yaprakları sıcak güneşte kurutularak yapılır. Yeşil çay gibi, zengin bir kateşin kaynağıdır. Bir çalışmada, aşırı kilolu insanların üçte ikisinden fazlası altı haftalık bir sürede her gün çikolatalı çay içti; 2 libreden fazla kaybetti ve göbek yağını kesti.

Beyaz çay

Bu çay az işlenir ve hafif, tatlı bir tada sahiptir. Bel bölgesine olduğu kadar bel için de hoşnut mu? Bir laboratuvar çalışması beyaz çayın mevcut yağ hücrelerinin dökülmesini hızlandırdığını ve yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engellediğini gösterdi. İnsan vücudunda aynı etkileri olup olmadığı görülmeye devam etmektedir.

Çayın Son Sözü

Sabah kızarmış ekmek ya da öğleden sonra aperitifi ya da kendi başına bir fincan çayı seviyorsanız , tadını çıkarın. Kafein sizi zıplamamışsa , içki içmek de güvenlidir . Ayrıca, kanser, şeker hastalığı ve kalp hastalığından korunma da dahil olmak üzere bir dizi olası sağlık yararları vardır.

Birkaç fincan günlük çay, kilo verme hedeflerinize hafifçe baskı yapabilir. Sadece mucizelerin bir çay büfesinde olmasını bekleme. Gerçek kilo kaybı, diyet değişiklikleri ve aktiviteleri içeren bütün bir yaşam tarzı yaklaşımını gerektirir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )